Bucuria de a dărui

„Eu posed cu adevărat doar ceea ce am dăruit.” — Seneca

Sărbătorile de iarnă sunt întotdeauna, pentru fiecare dintre noi, un prilej de fericire și de împăcare sufletească, de a ne bucura împreună, de a ajuta și de a transmite gânduri bune.

Miercuri, 4 decembrie 2019, elevii școlii noastre au demonstrat că pot fi generoși, că pot aduce zămbete, participănd la Tărgul de iarnă, organizat de Centrul Școlar pentru Educație Incluziva Delfinul, Constanța ce a avut ca scop realizarea unui tărg de prăjituri și obiecte decorative, cu străngere de fonduri pentru copiii cu dizabilități.

Voluntariatul şi acţiunile caritabile nu au ca beneficiar doar pe cel căruia i se oferă ceva, ci şi pe cel care, dăruind, primeşte o lecție de viață și amintiri de neuitat. Prin derularea unor asemenea activități moral-civice, elevii devin mai responsabili, exemple pentru colegi, pentru comunitate, învață să-și dezvolte valori etice, să fie mai apropiați de cei care au într-adevăr nevoie de ajutor și de afecțiune.