Campanie umanitară în „Săptămâna legumelor şi a fructelor donate”

Campania organizată de MEN în colaborare cu Asociaţia „Children’s High Level Group” și derulată în perioada 25-29 noiembrie 2019.  În acest an şcolar, în cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară (SNAC), elevii și preșcolarii voluntari de la  Şcoala Gimnazială Nr. 43 Ferdinand au fost alături de copiii din Centrul de Zi Arca și Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Delfinul Constanța în cadrul campaniei de voluntariat „Săptămâna legumelor şi a fructelor donate”, colectând și dăruind celor doua instituții 1000 kg fructe și legume.

Această campanie, ca şi alte activităţi desfăşurate în cadrul SNAC, presupune implicare, angajament şi responsabilitate. Şcoala devine astfel mai flexibilă, elevii îi depăşesc graniţele fizice, pentru a-şi derula activităţile în folosul altor copii sau familii. Implicarea elevilor reprezintă o experienţă de natură să le formeze caracterul, personalitatea şi este un beneficiu reciproc pentru toţi cei implicaţi. Dar cel mai important beneficiu obţinut este de a constata cât de important este să fii alături de cei care au nevoie de tine. Tocmai de aceea voluntarii SNAC sunt un bun exemplu pentru oricine doreşte să li se alăture.