Hai mai bine despre copilărie să povestim, căci ea este veselă şi nevinovată…

📚3 martie 2020 – sărbătorim Ziua mondială a scriitorilor – o inițiativa deosebit de frumoasă în cultura internațională, pentru că literatura nu are granițe, iar rolul ei în dezvoltarea societății umane este unul primordial.
📚In acest sens elevii claselor a II-a B si a III-a C coordonați de profesor Daniela Elisei si profesor Anișoara Damian au participat la activitatea “Hai mai bine despre copilărie să povestim, căci ea este veselă şi nevinovată…” – 183 de ani de la nașterea scriitorului Ion Creanga, in cadrul căreia au desfășurat activități artistico-literare si plastice care au avut ca scop valorificarea cunoștințelor despre viața si opera lui Ion Creanga, formare de priceperi, deprinderi si atitudini despre cultura, scriitura, opera literară.
📚Elevii au elaborat compuneri// texte, afișe, desene, au interpretat jocuri de rol cu personaje din opera scriitorului.
📚Ion Creangă rămâne unul din clasicii literaturii române, mai ales datorită operei sale autobiografice „Amintiri din copilărie„ și performanței de neegalat de a scoate basmul din circuitul folcloric, adaptându-l pentru literatura cultă.
“Un artist precum Creangă se ivește o singură dată în istoria unui popor.”(George Călinescu)