,,O carte este un dar,pe care il poti deschide iar si iar”

🌍📚 “În fiecare an de Ziua Internaţională a Cititului Împreună”, celebrată în acest an pe 5 februarie, milioane de oameni din peste 100 de ţări citesc împreună şi împărtăşesc poveşti pentru a promova cititul.

🌍📚Este o campanie de promovare a bucuriei, frumuseţii şi beneficiilor lecturii, de a arăta puterea magică a cuvintelor.
🌍📚Ziua Internaţională a Cititului Împreună – World Read Aloud Day (WRAD) a fost iniţiată de LitWold, o organizaţie nonprofit fondată în anul 2007.
🌍📚În acest an, elevii claselor: pregatitoare C, I C, a III-a C, a IV-a D de la Scoala Gimnaziala Nr. 43 “Ferdinand” au dorit să-şi arate dragostea pentru lectură citind împreună.
🌍📚Coordonatorii activităților prof. Damian Anișoara, prof. Fatu Oana-Magdalena, prof. Panait Fanica, prof. Patrasca Elena Camelia au dorit să ofere copiilor o alternativă plăcută la modul tradițional de învățare, să petreacă timp de calitate în şcoală, prin experienţe noi, pozitive și memorabile.