Ziua Pământului

o În fiecare an, în ziua de 22 aprilie se sărbătorește Ziua Pământului, ziua când s-a născut mișcarea pentru protejarea mediului înconjurător.
o Despre mediul înconjurător a început să se vorbească din ce în ce mai des, iar în acest an ne-am sensibilizat cu atât mai mult, dată fiind distanțarea socială.
o În 2020, Ziua Pământului împlinește cea de-a 50-a aniversare,iar Google Doodle-ul special i-a fost dedicat albinei, printr-un joc si câteva curiozități. Iată câteva dintre informațiile prezentate despre albine:
• Știați că…?
• două treimi din culturile din întreaga lume și 85% dintre plantele cu flori există datorită polenizării făcute de albine?
• Funcția principală a antenelor albinei de miere este mirosul, deoarece poate detecta mirosuri și, uneori, chiar direcția acestora.
• Albinele de miere adună nectar de la 2 milioane de flori pentru a obține aproximativ 454 de grame de miere
• Albinele lucrătoare sunt femele. Rolurile lor principale sunt să adune polen pentru a hrăni colonia și să produca ceară pentru faguri.
• Albinele execută un „dans” pentru a le arata celorlalte unde se găsesc surse de hrană
• Aproape o treime din alimentele pe care le mâncăm acum depind de polenizarea făcută de albine
• Albinele reperează cel mai ușor culorile albastru și galben, prin urmare sunt atrase de plantele care au aceste culori În lume există circa 20.000 de specii de albine
• (sursa: libertatea.ro)
o Elevii clasei pregătitoare B, sub îndrumarea prof. înv. primar Carmen Fulina și cu ajutorul părinților, elevii clasei I C, coordonați de prof. Camelia Elena Pătrașcă , și elevii clasei a III-a C, coordonați de prof. Damian Anișoara împreună cu părinții, au desfășurat diverse activități dedicate acestei zile. Gândul ne duce la planeta noastră care pare că s-a mai odihnit puțin în această perioadă și conștientizăm cât de importantă este protejarea mediului pentru păstrarea sănătății noastre.