Cea mai mare lecție din lume

🌎Împreună pentru o lume sigură și sănătoasă🌎
Cea mai mare lecție din lume

🌍UNICEF România a lansat o invitație cadrelor didactice și eleviilor din România să participe la „Cea mai mare lecție din lume”, în contextul Zilei Internaționale a Drepturilor Copiilor
🌍In intervalul 11-22 Noiembrie 2020 zeci de mii de elevi din toată țara au luat parte la un curs dedicat combaterii schimbărilor climatice, alături de tineri din întreaga lume
Acestei inițiative s-au alăturat și elevii clasei a IV a C, din școala noastră, coordonați de Prof. Damian Anișoara
🌎Ei au participat la cea mai mare lecție din lume, au discutat despre un subiect de mediu, actual și important. În contextul pandemiei COVID-19 creșterea cantităților de echipamente de protecție personală (măști, mănuși etc.) folosite la nivel global a generat o sursă suplimentară de poluare.
Copiii au aflat cum să se debaraseze responsabil de aceste materiale, în siguranță atât pentru oameni cât și pentru natură. De asemenea, au fost îndrumați să vină cu idei de acțiuni colective pentru ca în localitățile lor să nu mai existe astfel de obiecte aruncate la întâmplare. Astfel elevii vor identifica moduri prin care să-și informeze comunitatea despre riscurile debarasării incorecte de materialele de protecție personală.